top of page

Karavan:

Michael Asher'ın Münster'deki Seyyar Heykeli ’77 ’87 ’97 ’07

27.02 – 25.04.2020

Bunker

Sergi koordinasyonu

Yazın Öztürk

Grafik tasarım

Bülent Erkmen

1977 yılından itibaren Almanya’nın Münster şehrinde Westfälisches Landesmuseum für Kunst und Kulturgeschichte tarafından on yıl arayla düzenlenen Skulptur Projekte, uluslararası sanatçıları kamusal alanda heykel üretmeleri için düzenli olarak davet etmektedir.

Skulptur Projekte’nin 1977-2007 arasında gerçekleşen dört edisyonuna da katılan tek sanatçı olan Michael Asher (1943-2012) 1977’deki ilk edisyon için birçok fikir üretmiş olsa da, sonunda sergi boyunca her hafta Münster’in merkezinde ve çevresindeki farklı noktalara park edilecek bir karavan projesinde karar kılar. 4,56 metre uzunluğundaki Eriba Famila model karavan, her hafta müzenin kapalı olduğu tek gün olan pazartesi günleri taşınıp, yeni yerine yerleştirilecektir. 

Skulptur Projekte’nin 1987’deki ikinci edisyonuna tekrar davet edildiğinde ise hazırlandığı başka projeleri olmasına rağmen Asher, karavanın 10 yıl sonra şehre tekrar geri dönecek olması fikrinin çekiciliğine karşı koyamadı. Perdeleri kapalı ve kapıları kilitli haliyle, eski bir tanıdık gibi, şehre on yılda bir yaptığı ziyaretlerinde karavan, şehrin merkezinden başlayarak banliyö bölgelerine uzandığı yolculuklara çıkıyordu. Şehre her geri döndüğünde, eğer önceki edisyonlardaki mahallerde park halinde kalmasını engelleyecek bir değişlik yaşandıysa, karavan o haftayı pas geçiyor, bir sonraki yerine yerleştirilmek üzere depoda bekliyordu. 

Otuz yılı deviren bu süreçte, ziyaretçilerin karavanı görmek için her hafta şehrin başka bir noktasına yaptıkları yolculuklar işin hareket ve durağanlık mefhumları üzerinden güncellediği sorulara o kadar iyi yanıt veriyordu ki bu durum alışagelmiş kamusal alan heykel fikrini kaçınılmaz olarak sekteye uğratıyordu.

Michael Asher’ın dört edisyon için de aynı tanıtım metnini ve hep aynı model karavanı kullanma konusundaki kararlılığı ve ısrarı zamanın ağır akışına bağlı olarak Münster şehrinin geçirdiği görünür görünmez değişimlere daha iyi tanık olunmasını sağlamıştır. 

2017 yılında Skulptur Projekte Archives tarafından LWL-Museum für Kunst und Kultur’de belgelenen proje, Riverrun’da "Karavan: Michael Asher’ın Münster’deki Seyyar Heykeli ’77 ’87 ’97 ’07" başlığıyla sergileniyor. 

Skulptur Projekte Archives, LWL-Museum für Kunst und Kultur, Münster’in dokümantasyon desteğiyle.

Fotoğraflar: LWL-Museum für Kunst und Kultur (Westfälisches Landesmuseum), Münster/Rudolf Wakonigg (1977, 1987); Roman Mensing, artdoc.de (1997, 2007). © Michael Asher Foundation

Sergide yer alan fotoğraflar dijital dokümanlardan basılmıştır

Teşekkürler: Michael Asher Foundation, Skulptur Projekte Archives, Maria Engelskirchen,
Roman Mensing, Friedrich Meschede, James Voorhies

 

bottom of page