top of page

ANTONİO COSENTİNO

Stelyanos Hrisopulos Gemisi

23.10 – 01.12.2018

Bunker

Gemi yapanlar bilir, gemiler önce kağıt üstünde, taslaklar halinde yüzdürülür. Yapıp bozarsınız, ölçüler, oranlar değişip durur; ipler, kartonlar, teller, makaralar vs. derken boyutlar ve malzeme giderek gerçeğe yaklaşır. Gerçek en büyük sınavdır, yapılan her gemi yüzmek, yüzdürülmek ister. 

Altın gibi parladığına bakmayın, Antonio Cosentino’nun gemisi tenekeden, yani çok hafif, kucağınıza alıp suya indirebilirsiniz, her an gitmeye hazır, her an tetikte. 2 TL verip bilet alan herkese yer var bu gemide, herkesi cezbedecek vaatler, eğlence parkları, fuar ve müzayede alanları, araçlı yolcular için duble yollar, akademi hocalarına Polinezya Adalarında sınırsız sergi imkanı ve daha neler neler. Gidenler, kalanlar, sürülenler, kovulanlar, geminin tarihsel seyrine göre yer bulabiliyorlar kendilerine. 

Gemi yapmamış olanlar bilmez, gemi yapanlara her şey sorulmaz, hele neden gemi yapıyorsun, hiç! Stelyanos Hrisopulos gemisini birlikte yapan Trifon ve Antonio, biri ressam diğeri Sait Faik’in gemiyle aynı adı taşıyan hikayesindeki çocuk kahraman, yine de kabalık olmasın diye yanıtlıyorlar bu abes soruyu: “Buraları sevmek zorunda değiliz!” 

Stelyanos Hrisopulos Gemisi 23 Ekim Salı günü saat 18.00’de Riverrun’da bir kez daha suya indiriliyor. 

 

Stelyanos Hrisopulos Gemisi, 2013

Teneke, 330x48x68 cm

Eskizler, 2013

Kağıt üzerine desenler

Çeşitli boyutlarda 

Kumkapı. Marmara’dan Kaçış, 2013

Video, 10”15’

bottom of page